Hae tästä blogista

Joulukalenteri avautuu jälleen. Luukku 18 vuorossa


Kerroinhan jo, kuinka kaipaisin pikkujouluja, mutta eihän minulla ole mitään työpaikan tai harrastuspuolen pikkujouluja. Ei ole ei. Murusella oli pikkujoulut ja sai jouluaterian siellä. Sain idean, että vietän omat pikkujouluni itsekseni kaupungilla. Teen minun juttuja, minun tahtiin. Se päivä oli tänään. 

Aamulla olin ennen kauppojen aukeamista kahvilassa. Tunnelma oli rauhallinen ja hiljainen. Jos olisin ostanut tuoreen pullan ja kahvin, olisi maksanut 5 euroa. Minusta se on kallista, sillä toisaalla saisi 3,50€ molemmat. No, otin sitten edellispäivän mehevältä näyttävän toscapullan ja maksoin sen 3 euroa yhteensä. voi voi... Pulla oli kuiva ja kova. Kuin olisi korppua syönyt. Ei ihan mennyt niinkuin Strömsössä se ostos. 

Sitten kiertelemään kauppoja, toria ja kirpputoreja. Joulupukkikin näkyi matkalla. 
Jouluaterian söin, ja se maistui hyvältä... ja hampurilaiselta ranskalaisten kera. :D 

Ehkäpä jostain aikaa tulee kuviakin tämän päivän löydöksistä matkani varrelta. 
Kyllä se kuulkaas niin on, että pikkujoulut kuuluvat tähän aikaan vuotta. 
Ja se oma aika! 


SINULLE: 

EXTRA: 


Tuolla mallillahan voi tehdä vaikka niitä pikkujoululahjoja tai pieniä joululahjoja. samaa kaavaa suurentamalla tulee paketti isommallekin lahjalle. 


TEA lähetti tämänpäivän paketin.



Paketista löytyi...



Joulu-hirviä ja kaakaojauhepussi. 

KIITOS TEA!

Kiitos myös ihanasta ylläristä Manumiinalle! 


9 kommenttia:

Tiia Koivusalo kirjoitti...

Hih kävin kurkkaamassa sun piparkakut joulu 2012 kuvat, ja kyllähän ne oli vallan valloittavat jos vertaa meikäläisen tekeleisiin. Iski nälkä kun katselin kuvia. <3

Ihanaa iltaa Viltsu <3

Manumiina kirjoitti...

Olepa hyvä vaan!
Mukavaa, että posti on tullut perille:)
Ensi vuoden haastetta odotellessa...

enkulin käsityöt kirjoitti...

Kyllä sinulla on ihana kalenteri. Mukavia ylläreitä saat joka päivä.

Tuula's life kirjoitti...

Harmillista kun tuo kahvituokiosi ei vastannut odotuksiasi... vaan olipa omaa aikaa kuitenkin. Ja joulupukinkin näit!
Hieno tuo tukkajuttu! Minulla tukka on kasvanut luvattoman pitkäksi, osaisinkohan tehdä tuollaisen kampauksen? Täytyypä kokeilla.
Ihanaista joulunodotusta Viltsu!

Viltsu kirjoitti...

Odotas, kun teen kohta tämän joulun piparit . Hih Hih

Viltsu kirjoitti...

Sittenpäs taas askarrellaan kimpassa

Viltsu kirjoitti...

Totta turiset. Toivottavasti hekin tykkäävät yhtälailla joille laitoin paketit.

Viltsu kirjoitti...

Vanha pulla on vanha pulla. Tosin olen saanut edellispäivän pullaa pehmeänäkin. Eipä tuo päivään kuitenkaan pilannut. Lisäksi illalla sain puhelun lapseltani ja uutiset ilahduttavaa.

Riitta Sinikka kirjoitti...

♥Hyvää joulun aikaa sinulle!

JOKO LUIT TÄMÄN?

Bumerangityynyllä selkäkipuja vastaan

-Yhteistyö- Oletko koskaan miettinyt sitä, miksi me oikeastaan nukumme? Miksi keho sanoo, että nyt väsyttää, nyt on aika käydä nukkumaan? Mi...